• Blog
  • Equestrians
  • Saving Money
  • Reviews
  • Privacy & Disclosure
  • Contact Us
  • About

This post may contain affiliate links. Please note you will never pay more for using affiliate links. Please visit the Affiliate Disclosure for more information.

Meal Plan for the week of February 10th

Blog

16 Feb

If you’re reading any of my other posts, you know that I have said how much money I save by meal planning. And I really do! I used to spend hundreds of dollars a week on food, and now it’s typically less than $100, for two people, for an entire week of meals.

New to meal planning? Check out my post that tells you exactly the steps I follow to plan my meals. Too lazy to find recipes and make the shopping list? That’s ok too – $5 Meal Plan is the way to go. It does the work for you.

Related Post: How I Meal Plan every Week

Here are the recipes we are making this week:

  1. Burgers (no recipe here – I add seasonings, an egg and breadcrumbs, but if you need a recipe just do a quick search)
  2. Thai meatball lettuce wraps
  3. Lasagna Roll Ups
  4. Chicken Tacos
  5. Macadamia Nut crusted Sea Bass (for Valentine’s Day, because who wants to go out to eat on a day like that?!)

My grocery store shopping list:

  • Hashbrowns (breakfast foods are needing a refresher) $5.37
  • Ricotta Cheese $4.99
  • Milk $1.49
  • Tortillas $2.59
  • Lasagna Noordles $1.79
  • Tomato Sauce $3.02
  • Buns (went expensive today and bought brioche, so worth it!) $3.99
  • Corn Meal $2.49
  • Brown Sugar 1.50
  • Sweet Chili Sauce $2.99
  • Fish Sauce $3.69
  • Shredded cheese $3.34
  • Live Mint plant $2.99
  • Panko Bread Crumbs (3) $3.75 . ** They were out of the brand that was on sale, so I asked for a price match – that saved me $2.25 on these three boxes of bread crumbs
  • Apples $8.91
  • Cilantro $0.50
  • Cucumbers $2.76
  • Pineapple $0.98
  • Garlic $1
  • Green onions $0.69
  • Blueberries $3.34
  • Avocados $2
  • Parsley $0.69
  • Limes $2
  • Live Basil plant $2.99
  • Red Pepper $0.98
  • Grapes $4.19
  • Yams $2.40
  • Coleslaw $1.49
  • Bananas $0.72
  • Onions $1.83
  • Italian Sausage $4.05
  • Ground Pork $5.03
  • Ground Beef $7.70
  • Remembered my own bags = -$0.15

Total $103.65

As a note for today – I do plan to buy fresh sea bass for Valentine’s Day, and that will likely cost about $30. Expensive, but we only buy that a few times a year, and we would have spent a lot more going out to eat.

That’s just $51.82 per person for (almost) all our meals this week! I do purchase my meat in bulk and freeze it when it is on sale, so you’ll notice that I don’t have to buy meat every week even though that’s on my meal plan. I save a lot of money this way. Chicken can go as low as $1.69 a lb when on sale, and when it isn’t, it is $3.99 a lb!!

Meal planning and not eating out can save you so much money! If money is tight, consider planning out your meals to save a lot. You can also find cheaper meals than I choose, or try not to pick recipes that have expensive ingredients. This week the fresh mint and basil accounted for $6 extra in my weekly meal cost. It may not sound like a lot, but an extra $6 for a recipe I don’t have to make does add to my grocery expenses. Use $5 meal plan if you don’t have the time or patience to plan out meals like I do.

Remember that eating leftovers or making a sandwich for lunch at work will save you a lot of money! Even making your own coffee and bringing your breakfast will save you several dollars. Most lunches are at least $10 and breakfast can be $5 if not more for coffee and a bagel. A little plan can save you a ton of money!

Leave a Comment

Previous Post: « 7 Signs your Spending is Out of Control
Next Post: Meal Plan: Week of February 24th »

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

GET $20 OFF + FREE SHIPPING

Welcome!

Thank you for visiting The Economical Equestrian!  My name is Catherine, and I am here to help all equestrians live better with their horses as well as learn to be financially savvy.  Being comfortable with your finances is important for everyone, but especially when you have such an expensive habit.  Stay a while and then get out there and ride! 🙂

Recent Posts

  • The Hidden Truth: Uncovering the Purpose of Horse Microchips
  • The Surprising Benefits of Owning a Barn Cat
  • Roth IRA vs Traditional IRA: Which Retirement Account is Right for You?
  • Wireless Stable Cameras for Equestrians
  • 10 Ways You Waste your Time Without Even Knowing It
  • An Equestrian’s 2024 Reading List
  • 9 Perfect Ornaments for Horse Lovers
  • DIY Stall Build